Download Form

"List of students selected for scholarship scheme - 2016"

Select Categorywise

SLName of WinnerPlace
1LiladharBikaner
2Bhavesh TapariaChhapar
3Nagesh Kumar BhatiChhapar
4Gaurav SoniChhapar
5Devesh SoniChhapar
6Preeti DunkhwalChhapar
7Kanta PrajapatChhapar
8Nisarga.S.KoutiDavangere
9Mriga Trishna KalitaDibrugarh
10Priyanka RawatGhaziabad
11G.VenkateshHyderabad
12Sreya JijiKannur
13Panil Nilesh Kumar ParikhKapadwanj
14Arun JoshiNainital
15Mahima DasNew Delhi
16AnjaliRewari
17G.Renu ShreeShimoga
18Jatin KumarSunam
19Animesh JainTonk
20Sanidhya RajpurohitUdaipur
Sl. No. Name of Winner Place
1Vakotar Bhargav HasmukhbhaiAhmedabad
2Jayesh Mohan FuseAkola
3Alex MartinAlappuzha
4Nikhil MishraAllahabad
5Garima JainAlwar
6Barse Neeta BanduAurangabad
7Rishabh VermaAzamgarh
8Irayya S.Bagalkot
9Chandra Shekhar JoshiBageshwar
10A.M.Aathika ParveenBangalore
11Kuntal BitBankura
12Dinesh SinghBarmer
13Sweta KumariBegusarai
14Sanani Subhash RepeBelgaum
15Bingyani DixitBhadrak
16Moradiya NilayBhavnagar
17Monika SenBhinasar
18Saurabh JainBhind
19KavitaBhiwani
20Anushka V.BhagwatBidar
21Soniya GurjarBidasar
22Jagdish SinghBidasar
23Manjeet Singh RajawatBidasar
24Yashasvi Kanwar RajawatBidasar
25Payal SharmaBidasar
26Indra SinghBidasar
27Kusum KanwarBidasar
28AmanBidasar
29Shaheen SolankiBidasar
30Anil PrajapatBidasar
31Barkha TejaswiBidasar
32Dinesh SinghBidasar
33Rahul SinghBidasar
34Gulab Chand DarjiBidasar
35Bhairu SinghBidasar
36Khushboo DugarBidasar
37Garvita SharmaBidasar
38Apoorva Bheema Shankar BhairashettiBijapur
39Aaftab KhanBikaner
40Soumyajit SahaBirbhum
41SK.RajuBurdwan
42Rajeev KumarChapra
43S.YogalakshmiChennai
44Neha PipalwaChhapar
45Vishnu ChotiaChhapar
46Thanushree K.J.Chikkamagalur
47Srikanta M.Chintamani
48Sashi Kumar M.Chitradurga
49V.SurekhaChittoor
50M.Sakthi SreeCuddalore
51S.KamaleeswaranCoimbatore
52AmishaDakshin Dinajpur
53KavyashreeDakshin Kannada
54Prathyusha V.RaikarDavangere
55Rounak PekuaEast Medinipur
56Adarsh Prabhu G.Ernakulam
57VaishnaviEtawah
58Shreya JariyalFaridabad
59Anjali AgarwalGangashahar
60Sadhanala Mary JyothiGodavari (West)
61BhagyashreeGulbarga
62Vangara Pavan KumarGuntur
63SushmitaGurgaon
64Shreya JainGwalior
65Shobhit SinghHardoi
66Lavanya C.N.Hassan
67Harshitha M.NHaveri
68Surajit SadhukhanHooghly
69Subham ChakrabartiHowrah
70Rapolu Shiva KrishnaHyderabad
71Pramod KhoiromImphal
72Punit TiwariIndore
73Soniya SharmaJaipur
74Subhash Chand SainiJhunjhunu
75Penumala AnajaliKadapa
76Catharin Sandra BabyKannur
77T.PriyankaKanyakumari
78K.RajashreeKasaragod
79Chauhan Rajvi Dipak KumarKheda
80Mandarekar Tanmay AnilKolhapur
81Titli RoyKolkata
82Avani M.R.Kollam
83AnushaKoppal
84Gadwala NeerajaKurnool
85Kodla Praveen KumarMahabubnagar
86Shivam MishraMandla
87Akshatha ShettyMangalore
88Pooja Mewat
89Khushboo SharmaMohali
90Ishon Gajonon SonurlekarMumbai
91Deepika M.P.Mysore
92J.Mary JebaNagercoil
93Ananya PopatNagpur
94Jyoti AggarwalNew Delhi
95Md.ArifuzzamanNorth 24 Pgs
96Aniket Dhanaji LavandPune
97MadhusudanRaichur
98Gunjan SharmaRatangarh
99Chandra Mauli SinghRewa
100Neha KumariSaheed Bhagat Singh Nagar
101Rajeev DhakaSalasar
102Dinesh Kumar MoondSalasar
103Mamta ChoudharySalasar
104Pawan Kumar MeghwalSalasar
105Jay Prakash SahuSatna
106Krithika SShimoga
107Mantavya JainSikar
108Yubraj SinghSinghbhum (East)
109Sanjib KalitaSonitpur
110Rajendra PalSouth 24 Pgs
111Jyoti PrajapatSujangarh
112Ashish KumarTaranagar
113Md.Arif HussainTitagarh
114E.IndumathyTrichy
115Anuja G.K.Trivandrum
116K.S.RakshithaTumkur
117Priyanka SharmaUdaipur
118Sannidhi BhandariUdupi
119M.PrajnaUttar Kannada
120Saksham JainVidisha
121Aishwarya Sangamesh AngadiVijayapur
122Ganta HemaVisakhapatnam
123Soutik BhaktaWest Medinipur
124Tejasvi Shyam GajbiYavatmal
Sl. No. Name of Winner Place
2Chovatiya Mital PrafulbhaiAmreli
3Dasari Ramanjineyulu Gari GowthamiAnantapur
4Gunjal Rutuja BaliramAurangabad
5Beerappa Shidagiri NagaraddiBagalkot
6Preetha Juliet JBangalore
7Sandip NandiBankura
8Amreen FatimaBareilly
9Hinglaj DanBarmer
10Rajnath DasBarrackpore
11Pooja Manohar PatilBelgaum
12Sandhya P.Bellary
13Bulbul SoniBharatpur
14Moradiya Archita Ashokbhai MadhavjibhaiBhavnagar
15Pooja KherajaniBhopal
16Manju SwamiBidasar
17Poonam SharmaBidasar
18Laxman DarjiBidasar
19Bharat BenganiBidasar
20Laxmi DarjiBidasar
21Rashmi RajputBidasar
22Ankita BegwaniBidasar
23Rupesh DarjiBidasar
24Dipti DugarBidasar
25Anita RathoreBidasar
26GaytriBidasar
27Garima BotharaBidasar
28Bhawani SinghBidasar
29Maya PareekBikaner
30Satish DasBirbhum
31Simpy ShawBurdwan
32Arti SoniCharwas
33Mubeena Begum A.Chennai
34Hemlata SamourChhapar
35Shilpashree H.P.Chikkamagalur
36Akash R.Chitradurga
37P.InduChittoor
38L.LhaineinemChurachandpur
39Nupur PaulCooch behar
40DeekshithaDakshin Dinajpur
41SoundaryaDakshin Kannada
42Vidyashree B.SDavangere
43P.RameshDharmapuri
44Madhumita BarikEast Medinipur
45Archana N.KamathErnakulam
46Tharoon T.Erode
47Sandeep KumarFazilka
48Shiv KumarGaya
49Dara RajeshGodavari (East)
50Kadali Madhava KrishnaGodavari (West)
51Soujanya Rajendra BandradGulbarga
52Riya JainGuna
53Narne RohitGuntur
54Shaik SajjadHanamkonda
55DeepikaHanumangarh
56AkanshaHapur
57Pooja M.Hassan
58Roopa HalayyanavaramathHaveri
59Kaniz FatmaHazaribagh
60Arpan SamantaHooghly
61Avick DasHowrah
62Sanjeev GarwaJaipur
63Gurba PatroJamshedpur
64Sonika DularJhunjhunu
65Gadamsetty Venkata SaipriyaKadapa
66B.Bharat KumarKancheepuram
67Prachi SinghKanpur
68Lakkam Vijay KumarKarimnagar
69Choudhury Abinash BhuyanKendrapara
70Lakshmi Priya K.M.Kochi
71Bhalini H.VKodagu
72Birdev Siddhappa DoneKolhapur
73Sreetama ChakrabortyKolkata
74ShreenivasaKoppal
75K.SunithaKurnool
76Dipankar BorahLakhimpur
77Md.Feroz KhanMahabubnagar
78Subhankar KumarMalda
79Nivitha Andrea NoronhaMangalore
80Vangari Nihil KumarMedak
81Poulami BiswasMurshidabad
82Ganesha Anantha BhattaMysore
83Priti BarmanNadia
84Monymoli G.Nagercoil
85Shivani ChobdarNawalgarh
86Chirivella Sai KeerthikaNellore
87Rabia PiplaniNew Delhi
88G.SountharrajanNilgiri
89Nitesh KumarNohar
90Mijanur MondalNorth 24 Pgs
91LeeshaPalakkad
92Swamti JunejaPanipat
93Fathima Beevi SPathanamthitta
94Saurabh KumarPatna
95AnnapoornaRaichur
96Gurvinder SinghRaisingh Nagar
97Sandeep SinghRajgarh
98Garvish Kumar LakhaniRajkot
99Sakshi GulatiSaharanpur
100Pooja KocharSardarshahar
101Pinky GoyalSawai Madhopur
102Swathi S.J.Shimoga
103MonikaSikar
104Hina Kausar Allah Baksh MoodiSirsi
105Sandip Mohan LokhandeSolapur
106Shivangi JaiswalSonbhadra
107Sourav DasSouth 24 Pgs
108Sukhwant KaurSri Ganganagar
109Namrata SharmaSujangarh
110Patoliya Himmanshu PravinbhaiSurat
111Mayawati SainiTaranagar
112Nazir SalamTinsukia
113M.RaghupathiTiruppur
114Shama ParweenTitagarh
115Lavina JainTonk
116Lakshmi O.RTrivandrum
117ShashikalaTumkur
118S.MurugaperumalTuticorin
119RaginiUdupi
120Nagaratna Gururaja HegdeUttar Kannada
121Chinnam SanghaviVijayawada
122Kandregula JhansiVisakhapatnam
123Tejavath BheemanWarangal
124Susmita GhoshWest Medinipur
Sl. No. Name of Winner Place
1Rajesh KumarAurangabad
2Kumkum MondalBankura
3Prerna JainBidasar
4Narendra Singh RajpurohitBidasar
5Vaskar ChatterjeeBurdwan
6SwathiDakshin Kannada
7T.KiruthikaErode
8Neetu SharmaFaridabad
9Aishwarya Rajendra BandradGulbarga
10Syed Asma JanGuntur
11Manoj KumarHanumangarh
12Mousumi BiswasHooghly
13Asim RuidasHowrah
14Amal Paul JoseKannur
15Sumitava BiswasKolkata
16RakshithaMangalore
17Ruchita Mahadev BadadalMumbai
18Chandan SrivarshaNizamabad
19Shilpa KumariPatna
20Kumari Pooja NagarchiRaipur
21AnjuSirsa
22Biswajeet KumarSiwan
23Shelake Jayram BhaskarSolapur
24Anupam DasSouth 24 Pgs
25Diksha ModiSri Ganganagar
26Sonu Kumar SainiTaranagar
27Prosenjit DuttaWest Medinipur
Sl No Name of Winner City
1Bhumika TetrawalBidasar
2KhushiSujangarh
3YuvrajSujangarh

"List of students selected for scholarship scheme - 2015"

Select Categorywise

Sl. No. Name of Winner Place
1 Aakritie Raj Faridabad
2 Aastha Tiwari Nainital
3 Ajeet Khatkar Jhunjhunu
4 Anuradha Hanumangarh
5 Ashok Sharma Jodhpur
6 Aviral Kumar Poonia Bidasar, Churu
7 Harishma R Shimoga
8 Lokpriya Jaipur
9 Madivala Prasadini Prabhakar Mumbai
10 Neeraj Kumar Jangir Sikar
11 Prashant Rajpoot Aligarh
12 Prathamesh Kishor Akole Nashik
13 Rajani Pali
14 Ruchika Maity West Midnapur
15 Sadhana Sain Jodhpur
16 Sanjay Singh Nagarkoti Nainital
17 Seema Shekhawat Jhunjhunu
18 Shailja Kumhar Bikaner
19 Shivani Joshi Nainital
20 Shveta Kumari Jhunjhunu
21 Sonal Dungerwal Udaipur
22 Sonu Sharma Sangrur
23 Sunita Dhobi Chhapar, Churu
24 Tanuja Shekhawat Jhunjhunu
25 Vijay Laxmi Prajapat Chhapar, Churu
26 Virendra Kumar Lucknow
Sl. No. Name of Winner Place
1 Abhishek Gurjar Bidasar, Churu
2 Abhishek Jain Delhi, Rohini
3 Akshay Garain Birbhum
4 Anik Chowdhury North 24 Parganas
5 Ashy Sebastian Thrissur
6 Bhavika Jain Sujangarh, Churu
7 Bhuvnesh Vyas Bhiwara
8 Dipan Barman South 24 Parganas
9 Farhaj Sultana South 24 Parganas
10 Himadri Goyal Sardarshahar, Churu
11 Kahini Mandal Kolkata
12 Kalpana Koppal
13 Krishna Kumar Gurjar Sikar
14 Kritagya Agarwal Jaipur
15 Kunan Mal Nai Bidasar, Churu
16 Lalita Godara Sandwa, Churu
17 Mahfuz Ali Bidasar, Churu
18 Meena Jangir Salasar, Churu
19 Meghana G.P Shimoga
20 Mohit Chauhan Ahmedabad
21 Naimur Rahman Mondal Nadia
22 Nalini Akhawat Pali
23 Navya Meryl Kannur
24 Preetam Bharra Bidasar, Churu
25 Priti Kanwar Ratangarh
26 Priyanka Bhati Rajgarh, Churu
27 Priyanka Doot Churu
28 Purushattam Gayen South 24 Parganas
29 Radhika Bothra Bikaner
30 Rajesh Mondal Hoogly
31 Ramjee Lal Hanumangarh
32 Ravi Kumawat Jhunjhunu
33 Ravindra Kumar Kaswan Taranagar, Churu
34 Rina Maity East Midnapur
35 Ritik Bothara Bidasar, Churu
36 Saloni Paliwal Bhopal
37 Shobha Choudhary Ajmer
38 Shree Shyam Pareek Bidasar, Churu
39 Shruti Jain Baghpat
40 Sushila Dayma Chhapar, Churu
41 T. Heena Begam Bellary
42 Tanmay Sau West Midnapur
43 Tanushree Roy Burdwan
Sl. No. Name of Winner Place
1 Aakanksha Gupta Abohar, Firozpur
2 Aayushi Chaudhury Shamli
3 Akriri Jain Jodhpur
4 Aniket Bidasar, Churu
5 Anil Kumar Sri Ganganagar
6 Anisha Baid Bidasar, Churu
7 Ankit Kumar Sharma Sikar
8 Ankur Jyoti Barman Kamrup
9 Anurag Jangir Sujangarh, Churu
10 Arti Saini Jhunjhunu
11 Ayan Bera East Midnapore
12 B.Ashwini Bellary
13 Basavaraja Raichur
14 Bhagyashree U Bellary
15 Bhavna Maravi Bhopal
16 Bhupendra Rajgarh, Churu
17 Charu Yadav Bijnor
18 Chirag Giria Bidasar, Churu
19 Devika Jaiswal Neemuch
20 Dhanpat Mali Pali
21 Dimple Nahata Chhapar, Churu
22 G. Praveen Kumar Tiruppur
23 Garima Saroha Baghpat
24 Goutam Ghosh Burdwan
25 Himani Jain Jaipur
26 Krishna C.V. Palakkad
27 Megha Sharma Bidasar, Churu
28 Mintal Manik Kad Buldhana
29 Moumita Manna Hoogly
30 Narendra Singh Rajpurohit Bidasar, Churu
31 Nisha Gurjar Bidasar, Churu
32 Pandya Deshangi Rajesh Bhai Ahmedabad
33 Peeyu Gupta Hanumangarh
34 Prachi Chouhan Udaipur
35 Priti Lata Sarkar Malda
36 Raunak Mishra Sawai Madhopur
37 Rinkoo Kanwar Salasar, Churu
38 Ritu Mittal Taranagar, Churu
39 Ritu Mundra Nagaur, Ladnun
40 Rumpa Masanta West Midnapur
41 Samiksha Devendra Kharode Amravati
42 Sanjoy Krishna Saha Kolkata
43 Santinath Poria West Midnapore
44 Shoukath Ali Bijapur, Chickmagalur
45 Shovan Gayen Kolkata
46 Shraddha S. Varekar Davangere
47 Sona Sardarshahar, Churu
48 Spoorti S.R. Shimoga
49 Tumpa Pal Bankura
50 Varsha Bengani Bidasar, Churu
51 Vijaya Lakshmi Koppal
Sl. No. Name of Winner Place
1 Abhya Awasthi Lucknow
2 Amruta S. Shabadi Bangalore
3 Anjali Nain Vasco
4 Ankita Dehradun
5 Mani Singhal Bulanshahr
6 Mohini Singh Gorakhpur
7 Neha Chalana Sri Ganganagar
8 Nidhi Sharma Agra
9 Pooja Sharma Tehrigarhwal
10 Rashi Jaju Jaipur
Sl. No. Name of Winner Place
1 Satyam Rai Kolkata

"List of students selected for scholarship scheme - 2014"

Select Categorywise

Sl No Name of Winner City
1 Aanchal Gaur New Delhi
2 Anil Kumar Saini Nawalgarh
3 Anisha Kothari Udaipur
4 Anita Kumari Udaipurwati
5 Arvind Kumar Ponkh
6 Badal Singh Bhadurwas
7 Bhupender Kaur Sri Ganganagar
8 Biku Godara Lunkaransar
9 Chaman Singh Nawalgarh
10 Chirag Khandelwal Rajgarh
1 1 Dheeraj Fatehpur
12 Idrishaa Khan Pali
13 Isomtara Khatun Murshidabad
14 Kanika Gupta Jaipur
15 Karishma Agarwal Jhunjhunu
16 Kumari Holibala Barmer
17 Leela Jetasar (Churu)
18 Mahadev Rawatsar
19 Neha Pipalwa Chhapar
20 Nisha Gurjar Budana
21 Nishant Sharma Sujangarh
22 Payal Sharma Bidasar
23 Puneet Choudhary Badaun (U.P)
24 Pushpendra Kanwar Jaisalmer
25 Rahul Gurjar Badagaon
26 Sachin Kumar Gudha Gorji
27 Shankarlal Lunkaransar
28 Yogesh Kumar Khetri
29 Yogesh Kumar Kumawat Kuchaman City
30 Yogita Rahar Didwana, Nagaur
Sl No Name of Winner City
1 Abhishek Modi Nohar
2 Ajay Kumar Khetri
3 Ajay Sharma Ponkh
4 Anil Jandu Rajgarh
5 Anil Kumar Ghintala Sardarshahar
6 Arti Pareek Bidasar
7 Bhavana Sharma Udaipurwati
8 Deepak Singh Rampura
9 Devendra Boyal Gudha Gorji
10 Hemlata Samour Chhapar
1 1 Hussain Bhasha Koppal (KTK)
12 Josna Prabheen Salasar
13 Kajal Soni Nawalgarh
14 Karan Bhojwani Jodhpur
15 Kaustav Giri East Medinipur
16 Khushboo Dhabhai Jaipur
17 Manju Suratgarh
18 Manoj Kumar Tak Ladnun
19 Namrata Rajak Kolkata
20 Narendra Singh Kanwar Sujangarh
21 Naresh Kumar Hanumangarh
22 Neeraj Kumar Udaipurwati
23 Nilesh Kumar Khatwa Didwana
24 Nisha Saini Pilani
25 Oiswarya Kumar Das West Medinipur
26 Palak Jain Udaipur
27 Pardeep Kumar Sithal
28 Pooja Kherajani Bhopal
29 Pooja Rajpurohit Pali
30 Praveen Kumar Jhunjhunu
31 Rajesh Saini Nawalgarh
32 Rakesh Singh Dungargarh
33 Ram Singh Khunkhuna, Nagaur
34 Renu Dotasra Fatehpur
35 Sarita Choudhary Bidasar
36 Sourav Roy West Medinipur
37 Subham Joshi Sihot Bari (Sikar)
38 Susmita Dutta Howrah
39 Upender Bhiwadi
40 Vikash Kumar Taranagar
Sl No Name of Winner City
1 Abhijit Mitra Burdwan
2 Ajay Singh Mohanmagria
3 Akhil Baghla Kesrisinghpur
4 Amita Kanwar Suratgarh
5 Anamika Dadhich Bidasar
6 Anita Saran Jetasar (Churu)
7 Arnab Samanta Howrah
8 Arti Solanki Ladnun
9 Ashish Karampur
10 Avijit Manna West Medinipur
1 1 Baljinder Singh Sangaria
12 Balkesh Kumar Khetri
13 Bhanwar lal Khati Taranagar
14 Bhawana Kashyap Jaipur
15 Biplab Ghosh Bankura
16 Chanchal Bhardwaj Jhunjhunu
17 Charandeep Singh Guru Nagar
18 Dharvi Bhakar Sardarshahar
19 Durga Sharma Bidasar
20 Hadmanaram Jalore
21 Hitesh Bhati Falna
22 Kavita Gusaiwal Bidasar
23 Lala Ram Sumerpur
24 Lalsab Kanakgiri (KTK)
25 Madhvi Soni Bikaner (Industrial area)
26 Mamendra Kumar Pali
27 Man Singh Bhojla
28 Mandeep Singh Raisingh Nagar
29 Manik Paira West Medinipur
30 Maninder Singh Padampur
31 Manisha Ramrakhyani Bhopal
32 Maya Choudhary Bidasar
33 Navratan Lal Nohar
34 Nitu Jangir Chhapar
35 Pankaj Kumar Agarwal Gudha Gorji
36 Prabhat Bera East Medinipur
37 Praveen Kumar Jangir Udaipurwati
38 Preeti Sharma Dholpur
39 Priyanka Kansara Jodhpur
40 Rabiya Sultana Narsinghpur (M.P)
41 Rahat Parveen Kolkata
42 Rahul Jangir Fatehpur
43 Rahul Swami Nohar
44 Rajat Ram Chandani Sri Ganganagar
45 Ramkumar Golandaj Sagar (M.P)
46 Ratandeep Kaur Sadulsahar
47 Ravindra Kumar Hanumangarh
48 Richhpal Fatehgarh
49 Sachin Pareek Sujangarh
50 Saida Bee Koppal (KTK)
51 Sandeep Singh Churu
52 Santosh Sharma Ratangarh
53 Shah Ketan Kumar Shankarlal Modasa
54 Shahrukh Sheikh Sagwara
55 Shivani Pareek Nawalgarh
56 Shivaputrappa Gangavati (KTK)
57 Surendra Singh Nimkathana
58 Taramani Godara Lunkaransar
59 Uttam Kumar Takhatgarh
60 Vandana Kochar Howrah
61 Vijay Kumar Poonia Rajgarh
62 Vikram Kumar Rawatsar
Sl No Name of Winner City
1 Anuranjana Bulandshahr
2 Charul Soni Udaipur
3 Neha Agarwal Sujangarh
Sl No Name of Winner City
1 Isha Kumari Singh Kolkata